AktualnościI. Przekazanie dokumentacji


W dniu 10.04.2015 r. na spotkaniu w Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu koledzy Krzysztof Staniszewski i Henryk Mąka przekazali oficjalnie kolegom Adamowi Dopierale i Rafałowi Krukowi segregatory z dokumentacją i przedmioty będące własnością Gniazda. (A.D.)

II. Wizyta w SGGW


W dniu 11.04.2015 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły sią wykłady dotyczące ptaków drapieżnych i sokolnictwa, zorganizowane przez Koleżanki i Kolegów z Koła Naukowego „ AVES”. Wykład pt. „Podstawy sokolnictwa” wygłosił kol. Henryk Mąka, dzieląc się swoja szeroką wiedzą na tematy sokolnicze. W trakcie wykładu podkreślił, że sokolnictwo to sztuka układania i polowania z ptakami łowczymi. Niezwykłe zainteresowanie wzbudził wykład kol. Zbigniewa Bonczara pt. „Etyka sokolnicza”. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo ciekawy sposób przekazania trudnego tematu oraz wspaniały kontakt wykładającego ze słuchaczami. Wykład pt. „Psy podsokole” przygotował kol. Krzysztof Staniszewski. Bogato ilustrowany zdjęciami był wykład kol. Jarosława Przydacza opisujący Międzynarodowy Festiwal Sokolniczy w Abu Dhabi w 2014. Na wykłady zaproszony został Zarząd Gniazda Sokolników, który reprezentowali Adam Dopierała i Rafał Kruk. Wspaniała organizacja oraz atmosfera w trakcie II edycji konferencji „ Świat Szponiastych Łowców” jest wynikiem wielkiego zaangażowania członków Koła „AVES”. Wszystkim zainteresowanym polecamy udział w następnych edycjach.(A.D.)

III. Huberus EXPO 2015


W dniach 24-26.04.2015 r. Gniazdo Sokolników brało udział w Międzynarodowych Targach Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji HUBERTUS EXPO 2015. Jak co roku do dyspozycji Gniazda oddano stoisko, na którym prezentowane były ptaki łowcze: rarogi, sokoły wędrowne, białozór i orzeł przedni. Szczególne zainteresowanie ptaki budziły oczywiście wśród dzieci, dla których dzięki uprzejmości kol. Dariusza Poznańskiego przeznaczona była publikacja jego autorstwa pt. „Nasze ptaki drapieżne i sowy”. Na głównej scenie dwukrotnie odbyła się prezentacja sokolnicza poprowadzona w mistrzowski sposób przez kol. Piotra Adamiaka. Kolega Piotr ubrany był w barwny strój szlachecki nadający jeszcze większej rangi prezentacji Gniazda. Od wielu lat niezastąpionym uczestnikiem imprezy jest kol. Krzysztof Domański i jego ptaki łowcze. Zachwyt wywoływała trudna do udźwignięcia na rękawicy 7.5 kilogramowa samica orła przedniego. Pokaz lotu rarożycy „Róży” zaparł dech w piersiach widowni , ale również biorących udział w pokazie sokolników. W pracy przy organizacji pobytu brali również udział koledzy z Warszawy: Bartek Prokop i Rafał Dąbrowski a pomocą służyli członkowie koła „AVES”. Zarząd Gniazda reprezentowali Tomasz Wykner i Adam Dopierała.